Kitaplar

 Yedi Kule - Genç Osman Neden Öldürüldü?


YEDİ KULE – Genç Osman Neden Öldürüldü?

Yedi Kule, cinayetin sırlarını fısıldıyor İmparatorlukta akan ilk padişah kanı… Unutulmuş bir strateji oyunu ekseninde kurgulanmış bir cinayet. 7 Taş, 7 kule, 7 ruh ve katledilmiş genç bir padişah!

Genç Osman’ın öldürülüşündeki tek suçlu sadece Yeniçeriler miydi? Herkes hatta Osman’ın ruhu bile Osman’a yalan mı söylemekteydi? Sayfa6 Yayınları’ndan çıkan Yedi Kule, yüzlerce yıllık karanlık sırları fısıldamakla kalmayıp…(devamı için)

 

______________________________________________________________________________

Turnanın Kalbi - Yeniçeri Yoldaşlığı ve Bektaşilik

 

TURNA’NIN KALBİ – Yeniçeri Yoldaşlığı ve Bektaşilik

15 Haziran 1826’da Kara Cehennem Ağa tarafından Yeniçeri karargâhının kapısına yaptırılan top atışları, köklü bir Osmanlı kurumunun sonuna işaret etmekteydi. Yeniçeri Ocağı kendi hamileri olan Sultan II. Mahmud tarafından normal şartlarda “küffara” karşı savaş anlamına gelen Sancak-ı Şerif açılarak yok edilmişti. Böylece dinî bir mahiyet kazanan bu ihtilal, ertesi gün şeyhülislamın başkanlığında toplanan ulemanın…(devamı için)

 

______________________________________________________________________________

Samuraylar Çağı

 

SAMURAYLAR ÇAĞI – Dönüm Noktalarıyla Japon Tarihi

Japon tarihinde önemli bir yere sahip olan Samuraylar sınıfının nasıl oluştuğu, nelerle mücadele ettiği, tarihin akışını ne denli değiştirdiği, değerlerini kaybetmemek uğruna verdiği savaşları ve Japon kültürüne has uyumun oluşmasında ne şekilde yer aldığını detaylarıyla gözler önüne seren bu kitap, popüler kültürde bile yozlaşmayan ve saygı duyulan Samurayların ortaya çıkışını ve damgalarını vurdukları … (devamı için)

 

______________________________________________________________________________

Kont Otani Kozui ve Türkiye

 

OTANİ KOZUİ VE TÜRKİYE

Cumhuriyet Dönemi Türk-Japon Ticari İlişkilerinin Kurulmasında Bir Vizyonerin Rolü

Kuşimoto Ertuğrul Anıtında ziyaretçileri şehitlerin aziz hatırasını taşıyan taşa nakşedilmiş bir metin karşılar. Bu metnin başlığı “Kozui Kitabesi”dir. Kitabe 5 Nisan 1929’da yapılan bir törenle ‘Japon-Türk Dış Ticaret Derneği’ tarafından yerleştirilmiş ve başlığından da anlaşılacağı üzere bu önemli metni Otani Kozui (1876-1948) yazmıştır. Peki günümüzde TürkJapon lişkileri sözkonusu olduğunda adları hiç geçmeyen bu dernek neydi ve böylesine…(devamı için)

**Kitap Türkçe ve Japonca olarak Erdal Küçükyalçın tarafından yazılmıştır.

______________________________________________________________________________

Türkiyede Japonya Çalışmaları - I

 

Türkiye’de Japonya Çalışmaları -I

Bu kitap,1868’den itibaren 20. yüzyıl boyunca dünya sahnesinde çok önemli bir öncü rolü olan Japon toplumunun, Türkiye’de ilk defa Japoncaya hakim genç bilim insanlarının çalışmalarına dayanan kapsamlı bir iç okuması olarak çığır açmaktadır. Kitap “2010 Türkiye’de Japonya Yılı” vesilesi ile 4-6 Haziran, 2010 tarihleri arasında “Türkiye’de Japonya Çalışmaları Konferansı -I” başlığıyla düzenlenen akademik toplantıda sunulan…(devamı için)

 
______________________________________________________________________________

Türkiyede Japonya Çalışmaları-II

 

Türkiye’de Japonya Çalışmaları -II

Bu eser ise, Japonya Çalışmaları Konferansı’nın 14-16 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleşen ikinci toplantısından sonra bir araya getirilen makalelerden oluşmaktadır. Türkiye’deki genç Japonya araştırmacılarının Japon toplumunun felsefesinden antropolojisine, dilbilim ve çeviri karşılaştırmalarından ekonomi, uluslararası ilişkiler, edebiyat ve tarih alanlarına kadar uzanan kapsamlı incelemelerini içeren çeşitli makalelerle olgun bir düzeye eriştiklerini göstermesi…(devamı için)

 

______________________________________________________________________________

Hilal ve Güneş -Türkiye'de Üç Japon

Hilal ve Güneş – İstanbul’da Üç Japon (2010)

Japonya’da kendi alanlarında iz bırakmış üç önemli kişilik olan ve aynı dönemlerde, 19. yüzyıl sonu – 20. yüzyıl başında, Osmanlı İmparatorluğu ve Türkiye Cumhuriyeti’ne merak sararak İstanbul’a gelen üç Japon.

2010 Türkiye’de Japonya Yılı’nda iki dost ülke ilişkisinin başlangıç ve şekillenme sürecine farklı bir bakışla…(devamı için)

 

 

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s